2003 Honor Scholars

Award Criteria

The Honor Scholar Award is presented to the one active undergraduate student per degree program with at least a 3.3 cumulative grade point average and a minimum of 90 credit hours earned by Fall, 2002. Award recognition is also presented to one active graduate student per degree major with at least a 7.0 cumulative grade point average and a minimum of three-quarters of their program completed by the end of Fall, 2002. The student, selected by the respective discipline faculty, also meets other criteria established by department, school or college including contributions to the discipline through research and service activities such as tutoring, mentoring and leadership in discipline based student organizations.

2003 Recipients

COLLEGE OF ARTS, SCIENCES, AND LETTERS


Anthropology Alison Elaine Murray
Art History Kristi E. Horen
Behavioral Sciences Melissa Jagenberg
Biochemistry Mohamad Kenaan
Biological Sciences Dawn M. Bauer
Chemistry Chadwick J. Wiggle
Communications Manuela M. Blankinship
Criminal Justice Khodor S. Hojeij
Earth Sciences Jeannie Hoing
Economics Christine Yu
English Lisa Anne Klarr
Environmental Science Rachel H. Osborn
Environmental Studies Tracy M. Swatsenbarg
French Studies Lisa Anne Klarr
General Studies Tamara Cicotte
Health Policy Studies Amy Landingham
History Wanda C. Graham
Hispanic Studies Jennifer Beams
Humanities Candy J. Tanabe
International Studies Jenetta Kregel
Liberal Studies Pamela Styles
Mathematics Jason Ueda
Microbiology Michael J. Williams
Philosophy Christopher Greene
Political Science Anthony J. Kochis
Physics Christopher A. Grabowski
Psychology Kimberly Ann Moran
Sociology Joseph C. Greenwell
Graduate Program in Applied and Computational
Mathematics Wade A. Johnson
Graduate Program in Liberal Studies James B. White

SCHOOL OF EDUCATION


Bachelor of Arts in Education Karen Gilbert
Bachelor of Science in Education Autumn L. Beckstrom
Bachelor of General Studies in Education Linda West
Graduate Program in Performance Improvement Julie Jaracz
And Instructional Design
Graduate Program in Education Walter Butzu
Graduate Program in Special Education Kim Boeman
Inara Silkalns
Graduate Program in Public Administration Sheryl Covington
Graduate Program in Teaching Priscilla Zenn

COLLEGE OF BUSINESS


Accounting Information Systems Nicole M. Mroz
Finance Patrick J. Wojcinski
Financial Accounting and Reporting Dana Crowe
Management Garrett L. Wheat
Management Information Systems Lawrence Elassal
Marketing Kimberly A. Dorsch
Workforce Management Peter R. Styles
Graduate Program in Accounting Jennifer L. McCurry
Graduate Program in Business Administration Kathleen H. Aro
Graduate Program in Finance Thomas Bastien

DUAL DEGREE


Graduate Program in Business Administration Donald G. Mikolai
and Industrial and Systems Engineering

COLLEGE OF ENGINEERING AND COMPUTER SCIENCE


Computer Engineering Luke Anthony Reisner
Computer and Information Science Jeffrey Pierson
Electrical Engineering Jeffrey Pau Slumpf
Industrial and Systems Engineering Vanessa Harp
Information Systems Anna Kagan
Mechanical Engineering Samuel Seneka Seldon
Manufacturing Systems Engineering Paul Herlien
Software Engineering Kenneth Guilstorf
Graduate Program in Automotive Systems Engineering David Dronzkkowski
Graduate Program in Computer Engineering Chenyan Lian
Graduate Program in Computer and Information Science Imran Ahmad
Graduate Program in Electrical Engineering Teckbeng Desmond Yeo
Graduate Program in Engineering Management Selvakumares Veluswamy
Graduate Program in Industrial and Systems Engineering Guy Willebrand
Graduate Program in Information Systems and Technology William Ferris
Graduate Program in Manufacturing Systems Engineering Timothy Haurin
Graduate Program in Mechanical Engineering Ying Wang
Graduate Program in Software Engineering Mariana Barna